Цікаві факти про золото
Біле, зелене і навіть червоне, знайдене в корінному чи розсипчастому заляганні, різне за походженням та якістю – золото справді дивовижний метал! Головне, що ціна золота незмінна – воно необхідне як на фінансовому ринку, так і у сфері науки та технологій. Звісно, коштовності також завжди в моді. Читайте цікаві факти про золото – його історію, види, походження! Дізнавайтеся також про золото України – це ще цікавіше!
Людство видобуло за свою історію величезну кількість золота. Але, на думку вчених, використані запаси становлять лише п’яту частину від усіх наявних в надрах Землі.
Золото може бути і ліками, і продуктом, придатним для їжі. У 14-му столітті розплавленим золотом упереміш з меленими смарагдами намагалися лікувати чуму. Допомагало погано. Зате науково доведено, що солі золота здатні допомогти в лікуванні ревматоїдного артриту. Харчове золото включається до складу десертів і спиртних напоїв, а в Азії додається до фруктів.
Чисте золоте має жовтий колір. Однак, додавши до нього ще якийсь метал, можна отримати сплав білого, червоного, рожевого чи навіть зеленого забарвлення. Наприклад, щоб отримати біле золото, чисте золото змішують із металом білого кольору, зазвичай нікелем чи паладієм, ще один варіант – золото + мідь + срібло.
Україна славиться своїм багатством різних руд та металів. Золото України зосереджене в Карпатах (зокрема, в Закарпатті), Придніпров’ї, Донбасі та в Криму. До прикладу, 1966 року на невеликій річці Мокра Сура (Придніпров’я) у чотирьох свердловинах було знайдено в рази більше золота, аніж у золотоносних жилах славетної річки в Клондайку.
Найдавніше золото в світі теж українське, а саме – запорізьке. Йому понад 3 млрд років. Надзвичайно високої якості є кіровоградське золото, йому теж немає аналогів в світі.
Всесвітньо відомим є скіфське золото. Скіфи були видатними майстрами ювелірної справи, вони застосовували усі техніки обробки золота, відомі на той час. Особливістю скіфських прикрас є домінування звіриної тематики, так званий “скіфський звіриний стиль”. Найзнаменитішими пам’ятками ювелірного мистецтва скіфів є Золота пектораль (ІV ст до н.е.), знайдена в кургані Товста могила, а також Золотий гребінь з кургану Солоха.
Зазвичай, золото трапляється в розсипному чи корінному заляганні. Перше зумовлене природною руйнацією чи дробленням золота корінного залягання. У другому – від перепадів температур, дощів тощо золото вивітрюється. Однак в таких місцях іноді можна відшукати самородки. В Австралії, наприклад, в корінному родовищі знайшли найбільший самородок у світі (“Плита Холтермана”) – його вага 235 кг.
Цікаво, що якути радять шукати золото там, де ростуть червоні квіти. Це одна з їхніх традиційних прикмет. Насправді, способів пошуку золота існує кілька: від промивки річкового піску і до сучасних геофізичних методів.
Якщо ви купили золоту прикрасу (наприклад, сережки або ланцюжок), а вона викликає свербіння і подразнення вашої шкіри, значить вас обманули. Насправді, золото не виділяє хімічно шкідливих речовин і не здатне викликати алергію. Значить, виріб містить ще якісь домішки.
Сучасне чемпіонське золото – зовсім не таке «золоте», як здається. Медалі всього лише покривають тонким шаром металу, загальний обсяг якого не перевищує шести грамів.
Золото – один з найдавніших металів за часом виявлення людиною. Первісні люди знайшли його майже одночасно з міддю.
У давнину до золота ставилися з великою повагою. Інки вважали, що золотом плаче Сонце, і ці сльози – його подарунок людям. Стародавні єгиптяни вірили, що золоті злитки – не що інше, як шматочки плоті божества. А торкатися до божественного могли тільки фараони і жреці.
Дорогоцінному металу приділяється велика увага в Біблії. Там він згадується сотні разів, в тому числі і в переліку дарів, піднесених волхвами.
Перша золота монета з’явилася ще в 560 р. до н. е. Її викарбували в Стародавній Лідії, але золота на монету пошкодували, тому й змішали його із сріблом.
У стародавніх римлян існував варварський і дорогий вид страти: у горлянку людині заливали розплавлене золото. Через кілька століть це бузувірство охоче перейняла для розправи з неугодними іспанська інквізиція.
«Аурум» – назва золота як хімічного елемента – перекладається з латинської як «сяюче світло».
У Штатах аж до Великої Депресії виготовляли монети з чистого золота: номіналом п’ятнадцять, десять і два з половиною долари. У 30-ті роки від такої розкоші довелося відмовитись.
У ті ж 30-ті американцям заборонили накопичувати золото. Порушників наказу Рузвельта засуджували до виплати 10 000 доларів або до ув’язнення терміном 10 років.
У 2005 році вартість акцій компанії «Гугл» прирівнювалася за ціною до вартості золота. Проте в кризу зростання перших припинилося, а других – солідно підвищилося.
Під час сумнозвісної кризи 2008 року багато інвесторів, а також прості громадяни світу, що боялися обвалу національних валют, почали активно скуповувати найнадійнішу валюту в світі – золото. Вартість унції дорогоцінного металу зросла до рекордного показника і складала понад тисячу доларів.
Найбільш «золотим» банком планети вважається федеральний резервний банк, що знаходиться в Нью-Йорку. Чверть золотих злитків в світі, а в кількісному вираженні – півмільйона штук, зберігаються саме там.
Багато чого нового дізналась! Дякую!
вау