Цікаві факти про прізвищаurlСьогодні зустріти людину без прізвища так само складно, як інопланетянина. А були часи, коли воно вважалася такою ж розкішшю, як князівський чи боярський титул. І носити прізвище дійсно міг тільки боярин чи князь. Саме за ним у знатної людини закріплювалися землі, якими вона володіла.

У кріпаків прізвищ не було зовсім. А коли вони стали вільні після реформи 1861 року, то отримували їх за поміщиком. Пізніше в документи стали вписувати прізвища, утворені від по батькові людини. Потім списки поповнилися новими, утвореними від роду занять батька: Коваль, Гончар, Бондар.

Найпопулярнішим прізвищем в Україні вважається Шевченко. У Росії найбільше Смирнових. В Англії та США перше місце займає Сміт. У Швеції проживають понад 300 000 Карлсонів. Вони не мають ніякого стосунку до кумедного чоловічка з пропелером і не вважають своїм будинком дах. У В’єтнамі більше третини населення записані як Нгуен. Ну а найбільше китайців – майже 100 мільйонів – носять прізвище Лі. Причому у багатьох воно збігається з ім’ям.

2Надзвичайно різними та цікавими є козацькі прізвиська, що згодом стали прізвищами: Голопупенко, Вернидуб, Байда тощо.

Буває, що звичайне, нічим не примітне прізвище може набути зловісного сенсу і стати для свого носія чимось на зразок прокляття. Саме такі метаморфози відбулися з прізвищем Гітлер. До 2-ї Світової війни в Нью-Йорку проживало 22 Гітлера. Після розгрому фашистських військ всі вони зникли. Зрозуміло, люди нікуди не поділися: вони просто змінили прізвище.

А от змінити прізвище в царській Росії було не так просто: навіть дворянам на це був потрібен дозвіл царя. А ось священикам, що походили в основному з нижчих верств населення і мали «незручні» прізвища, такі зміни дозволялися. Але зі схвалення вищим духовенством.

Сьогодні дівчина чи жінка, що виходить заміж, може залишити дівоче прізвище, взяти у чоловіка або залишити обидва. У жінок, що жили в 19-му столітті, такого права не було: бери чоловікове – і жодних вольностей.

Найбільша «амністія» на прізвища в ї Російській імперії була оголошена після революції, в 1918 році. Тоді будь-який носій немилозвучного прізвища або людина, якій воно не подобалася, міг його замінити. Так, Кобелєва ставали Скобелєва, Дуракова – Дуров і т.п. Єдиною умовою для зміни було повноліття.

Актор Джеймс Белуші любить говорити, що його прізвище споріднене з пиріжком біляш. І дуже пишається цим фактом.

3Художник Брюллов насправді був французом за походженням: його справжнє прізвище звучала як «Брюлло». Букву “в” Карл і його брат Олександр отримали в подарунок від імператора.

Ті, хто вивчають голландську мову, насміхаються над прізвищами корінного населення. Адже якщо перекладати їх дослівно, можна зустріти, наприклад, «справляє малу нужду», «гнилу людину» або «народженого голим». Винен в цьому неподобстві … Наполеон Бонапарт. Захопивши країну, він обурився, що голландці в основному обходяться одними іменами. І повелів їм усім придумати собі прізвища. Не позбавлені почуття гумору голландці були впевнені, що ці зміни тимчасові, і навмисне записалися під смішними, а часом непристойними прізвищами… Виявилося, назавжди, а розплачуватися за дотепність предків тепер доводиться нащадкам.

6

Вам також може сподобатись...

2 коментарі

  1. Лис 27, 2014

    […] насправді – не прізвище, а частина подвійного імені актриси. Її прізвище – […]

  2. Гру 25, 2014

    […] чи 1792? Так-так, це теж чоловічі імена! ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Цікаві факти про прізвища Найбільше чоловіків у світі мають ім’я Мухамед. Ті, […]

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *