Цікаві факти про новорічних ДідусівКожен народ має свого чарівника, що у різдвяну або ж новорічну ніч ставить під ялинку чи у шкарпетку подарунки. І кожен з цих Дідусів має свою історію виникнення і свої способи прояву чарів. Але у всіх них є і спільне: вони приносять людям радість: як діткам, так і дорослим.Читайте цікаві факти про Святого Миколая, Діда Мороза, Санта-Клауса та інших Дідусів!

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Цікава новорічна реклама

1Варто зазначити, що до українців, поляків та білорусів, окрім Діда Мороза, традиційно приходить Святий Миколай. І приносить він подарунки на Миколая, а саме 19 грудня – у православних та греко-католиків, зокрема в українців, і 5 грудня – у католиків (поляків).

5Наш Святий Миколай, на відміну від інших Дідусів, був реальною історичною постаттю. Він жив у ІІІ столітті у Малій Азії. Був дуже релігійним з самого дитинства. Миколай часто допомагав бідним, особливо опікувався подорожуючими та мореплавцями.

Святий Миколай приходить лише до чемних діток, неслухняним – чортик приносить різки. До того ж, з Миколаєм від ІХ століття подорожують янголи, адже святий теж живе на небі. Часто діти пишуть листа Святому Миколаю, прохаючи його про подарунки.

Саме Миколай є праобразом Санта-Клауса. Адже, одна легенда про Святого Миколая оповідає, що він, бажаючи допомогти дівчині і захистити її від лихого батька, кинув їй гроші через димохід. В результаті, подарунок опинився в шкарпетці, що сушилася над вогнем. Звідси й виникла традиція ставити подарунки у шкарпетки.

А от Дідусь Мороз набагато старший, ніж ми гадаємо. Йому виповнилося вже більше двох тисяч років! Причому він не завжди усміхався в бороду, носив в руках посох, а за плечима – мішок з подарунками. Перший Дід Мороз, який називався Зимником, тримав важку залізну булаву. І якщо йому щось не подобалося, застосовував її за призначенням.

svyatoi-nikolaiБатьком Зимника вважався слов’янський бог Велес. Якщо Морозу було сумно, на дахах будинків виростали бурульки. Коли температура за вікнами знижувалася, люди думали, що це Зимник холодить всіх своїм диханням. Іній на землі і деревах вони сприймали як випадково кинуті ним слова.

7На початку XVIII століття і в Україні (на територіях, що входили до складу імперії) по домівках почали ходити перші Діди Морози. Але подарунки від Дідуся отримували тільки слухняні і добрі діти. Хулігани, ледарі та інші «порушники дисципліни» замість приємного сюрпризу отримували палицею по дупі.

Морозом Івановичем Дідуся стали величати тільки в 1840 році, коли письменник Володимир Одоєвський видав збірку «Дитячих казок дідуся Іринея».

А ось самотнім Дід Мороз залишався аж до радянських часів. Саме тоді, щоб раз і назавжди відокремити Мороза від Санта-Клауса, для нього і придумали внучку – Снігуроньку.

Де адреса Діда Мороза – точно невідомо. Хтось пише йому в Лапландію, хтось – в Устюг.

Крім Діда Мороза і Санта-Клауса в світі існує чимало інших новорічних символів. Наприклад, фіни вважають головним персонажем Нового Року козла, оскільки саме в нього перевтілюється добрий чарівник Йоулупуккі. Дітей та онуків у Йоулупуккі немає, зате він офіційно одружений. Однак, на кому – загадка, і ніхто ніколи його дружини не бачив.

йолопуккі

У різних країнах Діда Мороза і називають по-різному. Наприклад, на Кіпрі його кличуть цілком звично – Василем. До шведських дітлахів приходить Кріса Крінгл, до японських – Одзи-сан, до чеських – дід Микулаш, до французьких – Пер Ноель, до італійських – Бабо Наттале. А в Норвегії взагалі немає Діда Мороза: його роль в різдвяні свята виконують кумедні домовички Ніссе.

6

Зовні Дід Мороз і Санта-Клаус дещо відрізняються. Мороз, на відміну від Санти, одягнений у шубу до п’ят, а в руках завжди має посох. А ось Санта-Клаус, напевно, погано бачить, тому іноді зображується на різдвяних листівках в окулярах. 

санта

А хто Вам ставить подарунки під ялинку, подушку чи в шкарпетку?

Вам також може сподобатись...

3 коментарі

  1. Гру 22, 2014

    […] ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Цікаві факти про новорічних Дідусів […]

  2. Гру 22, 2014

    […] ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Цікаві факти про новорічних Дідусів […]

  3. Гру 23, 2014

    […] Коли настає північ, у всіх будинках на кілька секунд гасне світло. Це час для новорічних поцілунків. Потім господиня розрізає пиріг, де є різні сюрпризи: монетки, горішки тощо. Зазвичай діти розповідають віршики і за це отримують подарунки від Діда Мороза. […]

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *