Розгадані таємниці космосу. ФОТОАстрономічні відкриття часто призводять до появи запитань без відповідей. Однак протягом останнього року вчені все-таки знайшли розгадки до 10 таємниць космосу. Що таке космос, цікаві факти про космос + фото космосу – у статті! 

1. Що це за дивний об’єкт в центрі нашої Галактики?

2Довгий час астрономи намагалися з’ясувати природу небесного тіла G2 в центрі нашої галактики. Спочатку вони думали, що G2 – це газова хмара водню, що рухається до величезної чорної діри в Чумацькому Шляху. Але об’єкт G2 не поводився як хмара водню, що потрапила в гравітаційне тяжіння чорної діри, оскільки незмінно залишалася на своїй орбіті. Астрономи знайшли відповідь. Об’єкт G2 – це величезна зірка, оточена газом і пилом, що виникла в результаті злиття пари подвійних зірок під впливом гравітації з чорної діри.


2. Чи можуть найближчі карликові галактики формувати зірки?

3Чумацький Шлях – це найбільша галактика в групі галактик, об’єднаних під дією гравітації. Наші найближчі сусіди – карликові сфероїдальні галактики. Чи можуть вони формувати зірки за аналогією з карликовими неправильними галактиками, розташованими на відстані в 1000 світлових років від краю Чумацького Шляху, і не пов’язаними гравітацією з нашою галактикою, містячи велику кількість нейтрального газу водню, який впливає на формування зірок?

Астрономи виявили, що у галактик-карликів, які обертаються навколо Чумацького Шляху, немає газоподібного водню для утворення зірок. Причиною цього є ореол гарячої водневої плазми, що оточує нашу галактику. Коли найближчі карликові галактики обертаються навколо Чумацького Шляху, тиск від швидкості їх обертання усуває весь нейтральний водень.


3. Який реальний обсяг темної матерії?

4За теорією Лямбда-CDM, що пояснює утворення галактик, ми повинні бачити неозброєним оком декілька великих галактик-супутників навколо нашої галактики, але ми їх не бачимо. Учені вирішили з’ясувати причини цього шляхом вимірювання кількості темної матерії в Чумацькому Шляху. Зірки, пил і все, що ми бачимо, становить лише 4% усього всесвіту, близько 25% – це темна матерія, все інше темна енергія. Вимірювання кількості темної матерії було виконано за допомогою вивчення швидкості зірок у Чумацькому Шляху. Виявилося, що в нашій галактиці на 50% менше темної матерії, ніж вважалося раніше.


4. Що відбувається із зіркою, яка вибухнула?

5У грудні 2013 за допомогою радіоінтерференціі астрономи змогли розгледіти вибух зірки (Nova). Так була розкрита таємниця виникнення гама-променів або потужного електромагнітного випромінювання. Зірка Nova виникає тоді, коли газ від сусідньої зірки потрапляє на поверхню вмираючого білого карлика в подвійній системі (дві зірки, що обертаються навколо один одного) і викликає термоядерний вибух на поверхні зірки з викидом газу в простір на величезній швидкості. Іноді зірка Nova породжує нову зірку, однак сам вибух передбачити важко.


5. Чому протилежна сторона Місяця відрізняється від сторони, поверненої до Землі?

6У 1959 році були отримані перші знімки протилежної сторони Місяця, і з тих пір вчені ламали голову, чому вона так відрізняється від сторони, поверненої до Землі. Дальня сторона складається з кратерів і гір, на ній немає «темних морів» (плоских базальтових територій). Астрофізики дали таке пояснення: відсутність «морів» на дальній стороні Місяця – результат накопичення алюмінію і кальцію в місячній корі, а «припливний» зв’язок Місяця і Землі пояснює те, що Місяць завжди повернений до нас тільки однією стороною. Крім того, сторона, обернена до Землі, була гарячою довше, в той же час, зворотна сторона повільно охолоджувалася.


6. Що це за мерехтливе світіння в космічному просторі?

7Якщо ви подивитеся на ясне нічне небо, ви побачите безліч зірок. За допомогою телескопа можна помітити планети, туманності і галактики. А якщо ви використовуєте рентгенівський детектор, то побачите в небі яскраве світіння рентгенівських променів. Джерело світіння був загадкою протягом півстоліття. Розглядалося три варіанти: 1). світіння виникає поза межами Сонячної системи, 2). це газ з «локальних гарячих бульбашок», 3). світіння виникає в Сонячній системі. Доведений був другий варіант. Гарячі бульбашки виникають через зіркові вітри і вибухи наднових зірок, які утворюють великі отвори в просторі між зірками. Коли на цьому порожньому місці виникає інша наднова зірка, гарячий газ, що випускає рентгенівські промені, утворює бульбашку.


7. Яка реальна відстань до «Семи сестер»?

8Плеяда «Сім сестер» – відоме зоряне скупчення в сузір’ї Тельця. На думку астрономів, це «космічна лабораторія» для сотень молодих зірок, що утворилися близько 100 млн років тому. За допомогою Плеяд вчені намагалися зрозуміти, як утворюються зоряні скупчення, а також визначити відстані до інших зоряних скупчень. Спочатку вважалося, що Плеяди знаходяться в 430 світлових роках від Землі. Однак останні заміри відстані дали цифру в 443 світлових роки з допустимою похибкою в 1%.


8. Які розміри наших галактичних сусідів?

9Використовуючи чутливі радіотелескопи для встановлення меж надскупчень галактик, астрономи виявили, що наша галактика Чумацький Шлях належить до гігантського скупчення під назвою «Ланіакея»величезне небо» в перекладі з гавайської). У ньому 100 тисяч галактик, його діаметр 500 млн. світлових років, а маса відповідає 100 млн млрд Сонць. Чумацький Шлях розташований на околиці Ланіакеї.


9. Який зловісний фатум чекає Землю?

10Астрономів можна назвати небесними археологами, що вивчають руїни планет після загибелі їхніх господарівзірок. З їх допомогою можна встановити, як закінчить свій шлях Земля. Отже, білі карлики гинуть після того, як вони забруднюються. Атмосфера білого карлика, яка повинна складатися з чистого водню або гелію, забруднюється важкими елементами: вуглецем, залізом і кремнієм. Зірки із забрудненою атмосферою відрізняються більш високим співвідношенням кремнію до вуглецю. Через мільярди років Земля стане скелястим мерцем серед вмираючих залишків Сонця.


10. Яким буде кінець нашої галактики?

11Судячи з розвитку інших галактик, дослідники спробували простежити подальшу долю Чумацького шляху. Еволюція галактик залежить від надмасивних чорних дір у їх центрі. Ці чорні діри з часом усунуть весь холодний газ, а без нього галактики не зможуть формувати нові зірки. Оскільки відтік молекулярного водню є визнаною частиною теорії еволюції галактик, то дослідники вивчили сусідню галактику IC5063 і виявили, що потужні потоки електронів, що виходять з центральних чорних дір, прискорюють відтік молекулярного водню. Такий можливий результат для нашої галактики, яка, за прогнозами, зіткнеться з галактичним сусідом Андромедою приблизно через п’ять мільярдів років.

Вам також може сподобатись...

4 коментарі

  1. Гру 21, 2014

    […] українців. Гайда у Всесвіт цікавостей! ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Розгадані таємниці космосу. ФОТО Перший вдалий політ у космос здійснив Юрій Гагарін 12 […]

  2. Гру 30, 2014

    […] посилюється в міру обертання.  ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Розгадані таємниці космос Чорні діри не завжди чорні Хоча вони відомі своєю […]

  3. Січ 23, 2015

    […] ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Розгадані таємниці космосу. ФОТО […]

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *